Lordoza


Lordoza


Lordozu ili lordotično loše držanje možemo prepoznati po jako naglašenoj lumbalnoj krivini (krsta) kičme put napred i opuštenim trbušnim mišićima. Ovaj deformitet kičmenog stuba često srećemo kod gojazne dece, ali nije retkost ni kod mršave gde imamo neočekivano veliki stomak, što je u stvari opuštena trbušna muskulatura.
Ako se ne radi o već formiranim deformitetima koji bi zahtevali ortopedski tretman, fizijatar će preporučiti korektivnu gimnastiku, bavljenje sportom, pre svega plivanjem i korigovanje loših navika u držanju…

Lecenje lordoze


Kada je reč o lordozi nalazimo skraćenu i napetu muskulaturu ekstenzora trupa (m. quadratum lumborum i erector spinae) te fleksora kukova (m. Iliopsoas), stoga je te mišiće potrebno istezati. Trbušni mišići te ekstenzori kuka (mišići stražnje strane natkolenice i gluteus maximus) su slabi te ih je potrebno jačati. Trbušni mišići su nam posebno važni jer svojim tonusom reguliraju osnovni stav i držanje tela, preveniraju pojavu paramorfizama kičme, učvršćuju paravertebralne zglobove i na taj način sprečavaju ili ublažavaju lumbalni bolni sindrom.
Osnovni ciljevi terapije su jačanje abdominalnih mišića, korekcija slabinskih pršljenova, relaksacija i rasterećenje lumbalnih mišića, vežbe pravilnog držanja karlica i učenje disanja dijafragmom. Takođe potrebno je korigovati osnovni stav pri sedenju i stajanju.
Kao i kod kifoze razlikujemo pasivne i aktivne metode lečenja.
U pasivne metode ubraja se ležanje na trbuhu dok se ispod trbuha stavi jastuk (za kompenzaciju lordoze) te ležanje na leđima dok su noge zgrčene u koljenima i povučene prema trbuhu. Takođe u skupinu pasivnih metoda ubrajaju se i neki oblici fizikalne terapije (elektroterapija).
Aktivne metode podrazumijevaju intenzivne vežbe jačanja trbušnih mišića u stojećem, sedećem i ležećem položaju, opuštanje lumbalnih mišića te vežbe korekcije. Kod provođenja vježbi za jačanje trbušne muskulature moramo menjati početne položaje koji ne potenciraju povećanje lumbalne krivine. Takođe deca koja pate od lordoze ne bi smela raditi dizanje kičme za više od 45 stepeni Povoljan učinak imaju i sva aktivna i pasivna istezanja na leđima. Rastezanja i vešanja na švedskim lestvama takođe doprinose opuštanju lumbalnog dijela kičme.

Нема коментара:

Постави коментар